W Nicolaus Banku Twoje środki chroni
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a nad płynnością i wypłacalnością banku czuwa Spółdzielczy System Ochrony. Na nas zawsze możesz liczyć!
W Nicolaus Banku Twoje środki chroni
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a nad płynnością i wypłacalnością banku czuwa Spółdzielczy System Ochrony. Na nas zawsze możesz liczyć!
Bankowy Fundusz Gwarancyjny z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną powołaną ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711), która obowiązuje od dnia 17 lutego 1995 r.
Fundusz jest instytucją zarządzającą systemem gwarantowania depozytów w Polsce. Powołując Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ustawodawca określił zasady gwarantowania depozytów przez tę instytucję oraz wkomponował ją w system instytucji czuwających nad bezpieczeństwem sektora bankowego.
Regulacje prawne przyjęte w ustawie o BFG odpowiadają w pełni dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (94/19/WE z dnia 30 maja 1994 r.) w sprawie systemów gwarancji depozytów.
Podstawowymi zadaniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są:
Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie upadłości banku wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot. Polskie regulacje prawne dotyczące gwarantowania depozytów są zgodne z dyrektywą 94/19/WE Unii Europejskiej.
Wysokość gwarancji – kwota depozytów nie przekraczająca równowartości w złotych 100 000 EURO jest gwarantowana w całości.
Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:
Ochronie nie podlegają depozyty:
Zasady obliczania kwoty gwarantowanej:
Nicolaus Bank Spółdzielczy w Toruniu jest uczestnikiem Systemu Ochrony SGB (IPS-SGB), instytucji ustawowo zapewniającej płynność i wypłacalność banków należących do systemu. Uczestnicy zgromadzili w ramach Systemu Ochrony SGB fundusze odpowiedniej wielkości, o wartości przekraczającej 1,6 miliarda złotych, które umożliwiają udzielenie pomocy w sytuacjach tego wymagających.
Oprócz kontroli sprawowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, sytuacja Banku jest na bieżąco monitorowana przez Spółdzielczy System Ochrony SGB, który ma możliwość podejmowania skutecznych działań ograniczających ryzyko.
Szczegóły dotyczące Systemu Ochrony SGB znajdują się tutaj.