AKTUALNOŚCI

04.11.2021

Kącik porad w Nicolaus Banku! #4

W ostatnim cyklu porad pisaliśmy o najważniejszych pojęciach związanych z kontem walutowym i kantorem wymiany walut, a dzisiaj przybliżymy Wam tematykę przelewów zagranicznych.

Przelew zagraniczny (walutowy, dewizowy) to transfer pieniędzy poza granice Polski lub przelew dokonany między różnymi bankami na terenie naszego kraju, ale w walucie innej niż PLN.

Do wykonania przelewu zagranicznego potrzebujemy następujących danych:
IBAN (International Bank Account Number) – to międzynarodowy standard numeracji rachunków bankowych obowiązujący na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Liczba znaków składająca się na numer IBAN może być różna w zależności od kraju, w którym jest prowadzony.
Numer IBAN dla rachunków w Polsce składa się z 28 znaków: dwóch liter PL (kod kraju, w którym prowadzony jest rachunek bankowy) a pozostałe to 26 cyfrowy numer rachunku, który tradycyjnie wpisujemy przy regulowaniu płatności w Polsce.
Kod BIC/SWIFT – składa się zazwyczaj z 8 znaków (liter i cyfr), dzięki którym możliwa jest szybka identyfikacja instytucji, do której trafić ma przelew. Czasem kod ten może składać się z 11 znaków i wtedy dodatkowo identyfikowany jest oddział danej instytucji.
BIC (Bank Identifier Code) – kod identyfikacyjny banku w obrocie międzynarodowym.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) czyli Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – organizacja, która nadaje kod BIC i zajmuje się pośrednictwem w transakcjach bankowych na całym świecie.
Warto pamiętać, że oba oznaczenia mogą być używane zamiennie przy wypełnianiu przelewu zagranicznego.

Rodzaje przelewów zagranicznych:
Przelew SEPA (Single Euro Payments Area) co oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Jak wynika z samej nazwy – przelewu w ramach systemu SEPA można dokonać tylko w walucie EURO (waluta, w której prowadzony jest rachunek nie ma znaczenia). Przelew SEPA dostępny jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz na terenie takich państw jak Wielka Brytania, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Monako, San Marino i Watykan.
Przelew SWIFT – przelew walutowy w dowolnej (dostępnej w danym banku) walucie na terenie państw całego świata.

W przypadku przelewu zagranicznego wyróżniamy następujące rodzaje kosztów:
OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu,
BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu,
SHA – koszty są dzielone między obie strony: nadawca pokrywa prowizję swojego banku, pozostałe koszty (prowizja banku odbiorcy i banków pośredniczących) pokrywa odbiorca.
Przelewu SEPA można dokonać tylko w ramach opcji SHA.