Od stycznia 2022 r. weszły w życie zmiany do ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Zmiany dotyczą obowiązku rejestracji książeczek i uprawnień do premii gwarancyjnej.
Obowiązek rejestracji książeczki mieszkaniowej
Wypełniając obowiązek ustawy zapraszamy wszystkich właścicieli książeczek mieszkaniowych do dowolnej placówki Nicolaus Banku w celu wypełnienia wniosku o rejestrację. Odwiedzając placówkę prosimy o zabranie ze sobą książeczki mieszkaniowej.
Rejestracja będzie mieć wpływ na termin likwidacji książeczki mieszkaniowej.
W przypadku rejestracji:
do końca 2022 roku – zasady likwidacji nie zmienią się,
od 2023 roku – jeżeli właściciel nie zarejestruje książeczki do 31.12.2022 r., to uprawnienie do złożenia wniosku o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej uzyska dopiero w dniu 1 stycznia roku następującego po roku rejestracji tej książeczki (np. zarejestrowaną książeczkę w 2023 r. będzie można zlikwidować od 1 stycznia 2024 r.).
Ważne: jeżeli czynność uprawniająca do nabycia premii gwarancyjnej zostanie dokonana do 31.12.2022 r., ale sam wniosek zostanie złożony już w 2023 roku – wtedy książeczkę można zlikwidować w tym samym roku (z zachowaniem ustawowego terminu 90 dni).
Rozszerzenie katalogu czynności uprawniających do premii gwarancyjnej
Zgodnie z nowymi przepisami, o wypłatę premii gwarancyjnej właściciel książeczki mieszkaniowej może ubiegać się również w przypadku:
zapłaty części ceny lokalu mieszkalnego (nie niższej niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu) przez właścicieli książeczek, którzy zawarli umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności,
montażu lub modernizacji instalacji gazowej, elektrycznej oraz montażu, modernizacji lub wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym,
wydatków poniesionych w związku z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych na rzecz lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (co najmniej 6 tys. zł brutto),
ponoszenia przez okres min. 5 lat opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.
Dodatkowo, rozszerzone zostały czynności dotychczasowe, które w nowym brzmieniu uprawniają do premii gwarancyjnej także w przypadku:
nabycia, w drodze zakupu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w częściach ułamkowych (w udziale nie niższym niż ¼),
nabycia, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych (w udziale nie niższym niż ¼).